To przełom – już nie tylko światło słoneczne, ale również sztuczne może zasilać urządzenia elektroniczne. Etykiety sklepowe z perowskitu (Perovskite Electronic Shelf Label, PESL) potrafią działać dzięki sztucznemu oświetleniu. Pilotażowy projekt Saule Technologies rozwijany jest we współpracy z Google Cloud Polska, a ich pierwsze etykiety pojawiły się na stacji Orlenu w warszawskim Aninie.
Brak baterii
Na rynku możemy znaleźć rozwiązania zastosowane do stworzenia elektronicznych etykiet sklepowych. Do tej pory wydawały się one po prostu nieopłacalne dla właścicieli supermarketów. Zakładając, że tylko na jeden sklep wielkopowierzchniowy przypada 30-50 tys. produktów, oznaczałoby to zakup przynajmniej 30-50 tys. baterii. Częsta ich wymiana to koszty, zużycie materiałów i toksyczność dla środowiska naturalnego.
Elektroniczne etykiety cenowe PESL mają tę przewagę nad obecnie stosowanymi elektronicznymi etykietami, że nie potrzebują baterii. Perovskite Electronic Shelf Label zasila ogniwo perowskitowe, które jest bardzo cienkim panelem fotowoltaicznym wykonanym nie z krzemu, z którego produkowane są tradycyjne panele, ale z perowskitów. Ogniwo perowskitowe świetnie sprawdza się również w sztucznym świetle.
Natychmiastowa reakcja
Właściciele sklepów decydują się na przejście z etykiet papierowych na elektroniczne głównie z powodu możliwości natychmiastowego i wielokrotnego zmieniania cen produktów w ciągu dnia. Elektroniczne etykiety cenowe są zarządzane centralnie, a ich komunikacja odbywa się bezprzewodowo. Takie ceny zintegrowane z systemem opartym o przetwarzaniu danych w chmurze powoduje, że jednym kliknięciem można zmieniać ceny nie tylko w pojedynczym sklepie, ale również we wszystkich należących do sieci. Przy bezprzewodowym zmienianiu zawartości wyświetlacza do 15 razy na dobę, żywotność etykiet PESL oceniana jest na ok. 10 lat.
Koniec z marnowaniem żywności
Automatyczna zmiana cen w wielu miejscach może okazać się prawdziwym przełomem w branży żywnościowej. Dzięki elektronicznym etykietom sieci handlowe zyskują możliwość natychmiastowego obniżania cen produktów spożywczych, którym kończy się okres przydatności do spożycia. Producenci etykiet PESL prognozują, że takie rozwiązania w skali roku pozwalają zaoszczędzić miliony ton jedzenia.
Ekologia przyszłości
Obudowy etykiet PESL można zamówić w dowolnym kolorze. Mogą być one produkowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Dzięki czemu w procesie ich produkcji nie powstaje nowy plastik, a jedyny ślad węglowy przypada na wytwarzanie i dostawę etykiet.
Premiera rozwiązania odbyła się podczas 3 Edycji Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji w Warszawie. Powyższa technologia może być wykorzystywana na masową skalę również w sektorach transportowych i budowlanych. W najbliższych latach przekonamy się, czy perowskit od Saule Technologies będzie prawdziwą rewolucją dla branż ze sprzedaży detalicznej.