Polski producent symulatorów treningowych wykorzystał wirtualną rzeczywistość (VR) do stworzenia symulatora szkoleniowego jazdy wózkiem widłowym dla Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Symulator przeszedł pomyślnie odbiór techniczny, a jego pierwszy egzemplarz został udostępniony w Poznaniu.
Symulator treningowy VR zaprojektowany przez Flint Systems to najbardziej zaawansowane i nowoczesne narzędzie pozwalające na szkolenie operatorów maszyn. Połączenie oprogramowania i integracji z fizycznym sprzętem dało symulator, który przenosi kursanta do wózka widłowego VR. Wszystko działa w nim dokładnie tak, jak w prawdziwej maszynie.
Funkcjonalności symulatora VR wózka widłowego
W czasie kursu przyszły operator poznaje dokładnie wózek i jego obsługę. Symulator VR pozwala na odwzorowanie realnych sytuacji np. na załadunek lub rozładunek towaru z ciężarówki. Podczas trasy wózkiem kursant napotka przeszkody terenowe (kałuże, narzędzia, słupki drogowe) lub ruchome (ludzie, inne wózki widłowe). Będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności i nauczyć odpowiednich reakcji w sytuacjach stwarzających niebezpieczeństwo.
Szkolenie jest bardzo proste. Praktykant siedzi na symulatorze, a gogle VR przenoszą go do wirtualnego świata w odwzorowane środowisko pracy. Ruchy maszyny są odzwierciedlane przez platformę ruchową, dzięki czemu kursant czuje się dokładnie tak, jakby był wewnątrz prawdziwego pojazdu. Oprogramowaniu może w pełni odzwierciedlić warunki panujące poza i w magazynie, dlatego symulator VR jest tak dobrym narzędziem szkoleniowym.
Dlaczego warto korzystać z wózków widłowych podczas prac magazynowych?
- ułatwiają rozładunek i załadunek towarów
- pozwalają transportować ładunki o różnych ciężarach i rozmiarach
- redukują koszty zatrudnienia (zamiast kilku etatów wystarczy operator i wózek)
- zmniejszają czas wykonywania pracy
- poprzez zastosowanie wysokiego składowania pozwalają zwiększyć powierzchnię magazynową
- zapewniają wysoką wydajnością (możliwość pracy przez wiele godzin)
- wyróżniają się niskimi kosztami eksploatacji
- są przystosowane do pracy w terenie, nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych
W przyszłości powstaną następne kursy. Dzięki wskazówkom od operatorów prawdziwych maszyn i odpowiedniej dokumentacji technologia jest dzisiaj w stanie odwzorować dowolną maszynę. Magazyny, budownictwo, górnictwo, rolnictwo, energetyka, porty, wojsko – to tylko kilka sektorów, które mogą w przyszłości skorzystać na szkoleniach w wirtualnej rzeczywistości.
Materiał o symulatorze wózka widłowego:
Źródło i fot.: Flint Systems