Polski producent symulatorów treningowych wykorzystał wirtualną rzeczywistość (VR) do stworzenia symulatora szkoleniowego jazdy wózkiem widłowym dla Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Symulator przeszedł pomyślnie odbiór techniczny, a jego pierwszy egzemplarz został udostępniony w Poznaniu.

Symulator treningowy VR zaprojektowany przez Flint Systems to najbardziej zaawansowane i nowoczesne narzędzie pozwalające na szkolenie operatorów maszyn. Połączenie oprogramowania i integracji z fizycznym sprzętem dało symulator, który przenosi kursanta do wózka widłowego VR. Wszystko działa w nim dokładnie tak, jak w prawdziwej maszynie.

obraz symulatora wózka widłowego

Funkcjonalności symulatora VR wózka widłowego

W czasie kursu przyszły operator poznaje dokładnie wózek i jego obsługę. Symulator VR pozwala na odwzorowanie realnych sytuacji np. na załadunek lub rozładunek towaru z ciężarówki. Podczas trasy wózkiem kursant napotka przeszkody terenowe (kałuże, narzędzia, słupki drogowe) lub ruchome (ludzie, inne wózki widłowe). Będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności i  nauczyć odpowiednich reakcji w sytuacjach stwarzających niebezpieczeństwo. 

Szkolenie jest bardzo proste. Praktykant siedzi na symulatorze, a gogle VR przenoszą go do wirtualnego świata w odwzorowane środowisko pracy. Ruchy maszyny są odzwierciedlane przez platformę ruchową, dzięki czemu kursant czuje się dokładnie tak, jakby był wewnątrz prawdziwego pojazdu. Oprogramowaniu może w pełni odzwierciedlić warunki panujące poza i w magazynie, dlatego symulator VR jest tak dobrym narzędziem szkoleniowym. 

Dlaczego warto korzystać z wózków widłowych podczas prac magazynowych?

  • ułatwiają rozładunek i załadunek towarów
  • pozwalają transportować ładunki o różnych ciężarach i rozmiarach 
  • redukują koszty zatrudnienia (zamiast kilku etatów wystarczy operator i wózek)
  • zmniejszają czas wykonywania pracy
  • poprzez zastosowanie wysokiego składowania pozwalają zwiększyć powierzchnię magazynową
  • zapewniają wysoką wydajnością (możliwość pracy przez wiele godzin)
  • wyróżniają się niskimi kosztami eksploatacji
  • są przystosowane do pracy w terenie, nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych

W przyszłości powstaną następne kursy. Dzięki wskazówkom od operatorów prawdziwych maszyn i odpowiedniej dokumentacji technologia jest dzisiaj w stanie odwzorować dowolną maszynę. Magazyny, budownictwo, górnictwo, rolnictwo, energetyka, porty, wojsko – to tylko kilka sektorów, które mogą w przyszłości skorzystać na szkoleniach w wirtualnej rzeczywistości.

Materiał o symulatorze wózka widłowego:

Źródło i fot.: Flint Systems