System ERP (Enterprice Resource Planning), czyli system zarządzania zasobami przedsiębiorstwa) pojawił się w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Początki znanego nam dzisiaj oprogramowania skupiały się na zarządzaniu stanami magazynowymi, a kolejno nad technikami sterowania zapasami. Z biegiem lat system ERP ewoluował wskutek rozwijania systemu MRP II – Planowania Zasobów Produkcyjnych. Wzbogacony był m.in. o procedury finansowe czy działania koordynujące procesy zachodzące w łańcuchu dostaw w związku z elektroniczną wymianą danych (EDI).

Warto wskazać, że w latach 90-tych, kiedy przedsiębiorstwa starały się wypracować większą efektywność operacyjną oraz realnie ulepszyć zarządzanie łańcuchem dostaw, obok ERP pojawił się system PLM (Product Lifecycle Management), który oznacza nic innego, jak system zarządzania cyklem życia produktu. Oba systemy odpowiednio zbalansowane, właściwie wdrożone i posiadające kompetentnych pracowników potrafiących je obsłużyć, przekładają się na lepsze produkty, które przedsiębiorstwo dostarcza Klientom w efektywny sposób. 

Aktualnie oprogramowanie informatyczne klasy ERP jest odpowiedzialne za gromadzenie informacji, które odpowiadają za magazynowanie, zaopatrzenie, planowanie produkcji, kontakt z Klientami, śledzenie realizacji dostaw, księgowość i finanse, zarządzanie zasobami ludzkimi. Jako jeden z najważniejszych przymiotów rozwiązań klasy ERP należy wyróżnić optymalizację procesów zachodzących wewnątrz przedsiębiorstwa. 

Najistotniejszą zaletą systemu ERP jest praca na jednej bazie danych. Dane, które wprowadzane są w zakresie systemu automatycznie są widoczne dla innych Użytkowników. Korzystanie z jednej bazy danych to znacznie prostsze zarządzanie przedsiębiorstwem.

Oprogramowanie informatyczne Comarch ERP 

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które różnią się między sobą funkcjonalnością, kosztem czy rodzajem licencjonowania. Warto wskazać, że oprogramowanie ERP powinno być dopasowane do wielkości przedsiębiorstwa. Na przykład system Comarch ERP Optima świetnie sprawdzi się dla małych i średnich firmach, Comarch ERP XL to zintegrowane oprogramowanie dla średnich oraz dużych przedsiębiorstw o profilu handlowym, produkcyjnym i usługowym. Z kolei Comarch ERP Altum jest rozwiązaniem dedykowanym sieciom handlowym czy  firmom, które mają rozproszone struktury. 

Jako przykład usprawnienia i zautomatyzowania procesów kluczowych dla firmy, było zoptymalizowanie rozwiązania Comarch ERP XL w firmie Bielenda. 

“Optymalizacja systemu Comarch ERP XL oraz wdrożenie dedykowanych rozwiązań do systemu autorstwa YOSI.PL bardzo szybko przyniosło oczekiwane efekty. Dzięki zaimplementowaniu dodatkowych rozwiązań współpracujących z systemem Comarch ERP XL zoptymalizowano skomplikowane procesy logistyczne w firmie BIELENDA Kosmetyki Naturalne, co w efekcie przyniosło realne korzyści w postaci wyeliminowanie błędów oraz zadowolenia Klientów”.

więcej informacji, można znaleźć w zakładce https://yosi.pl/klienci/ 

Eliminacja błędów to jedna z kluczowych korzyści jakie można osiągnąć decydując się na wprowadzenie sprawnego systemu ERP. Pracownicy otrzymują znacznie łatwiejszą drogę komunikacji wewnątrz firmy, nie są zmuszeni do korzystania z różnych programów – wykorzystując jeden program oszczędzamy i usprawniamy procesy. A co najważniejsze, jesteśmy przygotowani na dostarczanie wartości zadowalających Klientów.

Pamiętaj! Niezależnie od tego czy prowadzisz duże przedsiębiorstwo czy też jesteś lokalną firmą, oprogramowanie klasy ERP jest w stanie realnie wpłynąć na poprawę efektywności pracy. 

System ERP zastosowanie:

Spójrz jakie ulepszenia czekają na Ciebie i Twoich pracowników:

Firma, która jeszcze nie wdrożyła systemu ERP:

  • problem zarządzania różnorodnymi systemami
  • wyodrębnianie z poszczególnych danych i raportów powoduje opóźnienia
  • informacje w zakresie zmian dotyczących zamówień obsługiwane telefonicznie lub mailowo
  • bardzo trudna, wręcz niemożliwa opcja prognozowania niedoborów oraz zaległości w zakresie realizacji zamówień
  • dodatkowy pracownik oddelegowany do prac administracyjnych w zakresie kontroli realizacji zamówienia
  • absorbujące czas prace dotyczące przenoszenia danych do Excela, co służyć ma obliczeniom i analizie.

Firma, która zdecydowała się na system ERP:

  • korzystanie z jednego systemu, które stanowi źródło wiedzy
  • automatyczne generowanie raportów z jednego systemu
  • automatyczne informacje o zmianach w zakresie zamówień
  • usprawniona obsługa niedoborów i zamówień
  • redukcja czynności administracyjnych w zakresie śledzenia zamówień
  • wyższy poziom organizacji i ograniczenie złych decyzji biznesowych.
Dudziak, M. Stoma, L. Rydzak, Narzędzia klasy ERP w strategii zarządzania systemem produkcyjnym, Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej, Seria: ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE, 2017