Jednolity Plik Kontrolny (JPK) stanowi ustandaryzowany zbiór danych, który jest eksportowany z systemów IT odpowiedzialnych za wsparcie księgowości przedsiębiorców mających obowiązek rozliczania podatku od towarów i usług (VAT). Aktualne przepisy nakładają obowiązek co do generowania oraz przesyłania organom kontroli skarbowej informacji w formie elektronicznej (plik XML). Decyzja o wprowadzeniu JPK związana jest z potrzebą standaryzacji raportowanych informacji oraz uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce.

W ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego wyodrębnić można siedem struktur, gdzie pośród nich JPK_VAT stanowi strukturę najważniejszą dla większości przedsiębiorców.  Ma to związek z comiesięcznym, obligatoryjnym obowiązkiem  przesyłania tego pliku do urzędu. Pozostałe sześć struktur przekazywane jest do organów podatkowych w przypadku, gdy organy tego żądają.

Obecna struktura JPK_KR, dotychczas używana na żądanie, stanie się obowiązkowa i zostanie rozszerzona o dodatkowe informacje, przyjmując nazwę JPK_KR_PD. Ponadto, wprowadzona zostanie nowa struktura JPK_ST_KR, zawierająca szczegółowe zapisy dotyczące środków trwałych i wartości niematerialnych oraz prawnych. Nowe przepisy wymagają raportowania zarówno ewidencji księgowej (JPK_KR_PD), jak i danych dotyczących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (JPK_ST_KR) od samego początku ich obowiązywania, co podkreśla potrzebę całościowego podejścia do wdrożenia JPK CIT.

Zmiany w zakresie raportowania JPK CIT

Zmiany zostaną wprowadzone na mocy podpisanego 16 sierpnia 2024 roku przez Ministra Finansów rozporządzenia dotyczącego szczegółów w zakresie raportowania JPK CIT. Rozporządzenie ma na celu wyodrębnienie i uściślenie zasad w obrębie raportowania Jednolitego Pliku Kontrolnego stanowiącego nowy format elektroniczny, który będzie służył przesłaniu ksiąg rachunkowych. Podstawą dla pliku JPK CIT jest istniejący plik JPK KR. Jego głównym zadaniem jest usprawnienie procesu kontroli przez administrację podatkową, co oznacza lepsze wytypowanie podmiotów do kontroli. Plik JPK CIT będzie przedstawiany jako ustrukturyzowany plik XML, który zawiera nie tylko szczegółowe dane o środkach trwałych, wartościach niematerialnych i prawnych, ale także informacje o różnicach między wynikiem bilansowym a podatkowym oraz znaczniki identyfikujące konta bankowe.

Kogo dotyczy JPK CIT i jak wygląda harmonogram wdrażania JPK CIT?

Wprowadzanie JPK CIT odbywać się będzie stopniowo wobec różnych grup podatników:

  • rok rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2024 roku dotyczy podatników o przychodach przekraczających 50 mln euro rocznie oraz podatkowych grup kapitałowych (PGK),

  • rok rozpoczynający się po 31 grudnia 2025 roku dotyczy wszystkich podatników CIT, którzy zobowiązani są do przesyłania JPK_V7,

  • rok rozpoczynający się po 31 grudnia 2026 roku dotyczy wszystkich pozostałych podatników CIT.

Informacje zawarte w JPK CIT

Określone zmiany mają służyć zwiększeniu transparentności i efektywności rozliczeń podatkowych. Rozporządzenie nakłada obowiązek w zakresie prowadzenia nowych ksiąg podatkowych, które przekazywane w ramach JPK CIT muszą zawierać:

  • informacje identyfikacyjne kontrahentów podatnika, w tym numer NIP, jeśli jest dostępny;

  • numer faktury w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) – o ile został przydzielony;

  • znaczniki identyfikujące konta bankowe zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu;

  • dane dotyczące środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, obejmujące informacje o ich nabyciu, wytworzeniu lub usunięciu z ewidencji;

  • informacje o różnicach pomiędzy wynikiem bilansowym a podatkowym.

Jak przygotować się do wejścia w życie JPK CIT?

Istotą jest dokonanie oceny, jakie dane będą raportowane do organów podatkowych oraz wybór odpowiedniego systemu, który zadba o procesy księgowe i podatkowe. Mądry dobór systemu to gwarancja aktualizacji programu i zgodności z przepisami prawa. Zachęcamy do rozmowy na temat rozwiązań oferowanych przez Comarch – czołowego dostawcę systemów ERP w Polsce. Jako autoryzowany Partner chętnie porozmawiamy o nadchodzących zmianach, wdrożeniu adekwatnych rozwiązań i przygotowaniu pracowników na nowe wymagania.