Licencja oprogramowania to temat powszechny w branży IT, dlatego warto mieć na uwadze na jakich warunkach i w jakim zakresie możemy wykorzystywać dane aplikacje. Przychodzimy z krótkim uporządkowaniem tematu, które z pewnością przyda się w zakresie zarządzania licencjami w firmie. 

Licencja oprogramowania to nic innego jak umowa na korzystanie z utworu, którym jest aplikacja komputerowa. Umowa zawierana jest pomiędzy podmiotem, któremu przysługują co do utworu majątkowe prawa autorskie, a podmiotem, który chce z aplikacji korzystać. Tak więc, korzystając z programów komputerowych – zgadzamy się na warunki licencji. Krótki opis pozwoli zorientować się z jakiego oprogramowania możemy skorzystać i jakimi warunkami jest to zastrzeżone.

Jeżeli mowa o rodzajach licencji, to wskazać należy:

 

yosi licencja na oprogramowanie

W kontekście licencji na oprogramowanie, wyróżnić należy oprogramowania sprzedawane w postaci OEM, czyli programów zbywanych wraz ze sprzętem komputerowym, które są przypisane do tego sprzętu. Zatem przy decyzji o wymianie sprzętu na nowy, musimy mieć na uwadze, że programów tych nie możemy przenieść, tylko zakupić je ponownie. Natomiast programy, które możemy przenosić między komputerami to BOX. Istotą jest, iż program może być zainstalowany tylko na jednym komputerze, wówczas jest on legalny.

Licencje z którymi spotykamy się najczęściej to Adware, czyli oprogramowanie za które autor nie pobiera opłat, ale w zamian program będzie wyświetlał banery reklamowe.  Można pozbyć się ich w niektórych sytuacjach poprzez opcję zakupu programu. Nie jest udostępniany tutaj kod źródłowy. Z kolei Freeware to także opcja bezpłatnego użytkowania programów, ale z wyraźnym zastrzeżeniem nanoszenia zmian w zakresie kodu źródłowego. Alternatywą jest Open Source, czyli otwarte oprogramowanie, którego celem jest stworzenie wolnego dostępu dla wszystkich użytkowników, co pozwala na darmowe, legalne rozpowszechnianie, modyfikowanie, uruchamianie, kopiowanie czy rozbudowywanie programu.

Shareware to oprogramowanie, które możemy uzyskać za darmo i również darmowo je rozpowszechniać, warunkiem jest zgoda autora. Programy na tej licencji zazwyczaj objęte są zasadami związanymi m.in. z okresem testowym (najczęściej 30. dniowym) po upływie którego, użytkownik powinien zapłacić autorowi, jeśli decyduje się na dalsze korzystanie z programu. Czasami niektóre funkcje programu shareware są ograniczone i wymagają rejestracji użytkownika. 

Innym rozwiązaniem stosowanym przez autorów jest Demo, czyli celowo zmniejszona funkcjonalnie wersja programu, która jest darmowa. Stosujemy ten zabieg także w YOSI.PL, udostępniając darmową wersję naszej aplikacji AVOCADO Shipping. Tego typu próbka programu ma zaprezentować możliwości aplikacji oraz zachęcić użytkowników do nabycia pełnej, płatnej wersji produktu. Wskazać należy także takie typy oprogramowania jak Beta i Trial. Pierwszy z nich stanowi formę próbnego modelu udostępnionego dla zainteresowanych użytkowników. Jest w fazie testowania i może zawierać ukryte błędy. Trial jest licencją na programy komputerowe, która stanowi swoistą formę zmodyfikowanej wersji testowej. Użytkownik może przez określony czas, za darmo sprawdzić wszystkie możliwości aplikacji. 

Źródła:

https://epodreczniki.pl/a/rodzaje-licencji-na-oprogramowanie/D1D76JU8i [dostęp: 27.04.2020]
Rodzaje licencji – licencja wyłączna, https://lexplay.pl/artykul/prawo_autorskie/Rodzaje-licencji-licencja-wylaczna2, [dostęp:27.04.2020]
Biznes zdjęcie utworzone przez jcomp – pl.freepik.com