Od 1 września 2019r. obowiązuje Biała Lista Podatników VAT. Przeczytaj, aby dowiedzieć się jak ta informacja ma się do systemów Comarch ERP.

 

Czym jest Biała Lista Podatników VAT?

Biała Lista to prowadzony przez szefa KAS elektroniczny wykaz przedsiębiorców będących płatnikami podatku VAT. Pozwala ona weryfikować kontrahentów (m.in. po NIPie lub nazwie) wraz z numerami ich rachunków bankowych, na które powinny być dokonywane wpłaty. Wg założeń, pozwoli to uniknąć wpłat na konta niezarejestrowane jako konta przedsiębiorstw, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego. Innymi słowy, ma to na celu wyeliminowanie procederu płatności Split Payment na rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe.
Wpłata od kontrahenta na rachunek inny niż wskazany na Białej Liście, będzie sankcjonowana. Jeśli pieniądze trafią na inny rachunek, a kwota przekracza 15 tys zł, to nie będzie można rozliczyć jej w kosztach uzyskania przychodu. Nie chcąc narażać się na takie konsekwencje, należy w dniu dokonywania wpłaty sprawdzić, czy rachunek kontrahenta znajduje się w wykazie.

👉 Systemy Comarch ERP, za pośrednictwem kolektora z API Ministerstwa Finansów, będą mogły odczytywać dane bezpośrednio z Białej Listy. System będzie zatem odczytywał rekordy z bazy Ministerstwa i weryfikował dane. Jak mówi Paweł Krupa, Konsultant ds. rozwiązań biznesowych Comarch ERP: “Mechanizmy zaszyte w systemach Comarch ERP dotyczące białej listy podatników będą na tyle pomocne, iż przedsiębiorca praktycznie może nie odczuć tej istotnej zmiany legislacyjnej”.

Na chwilę obecną, w systemach Comarch ERP, biała lista podatników VAT będzie obsłużona w następujących wersjach:

Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły i możliwości: 📞 12 345 02 55 📧 biuro@yosi.pl.